CURRENT TRANSDUCER INTEGRATED PR
Product Attributes:
SeriesGO-SME
Product StatusActive
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect
Current - Sensing10A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity80mV/A
FrequencyDC ~ 300kHz
Linearity±0.3%
Accuracy±1.3%
Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
Response Time2µs
Current - Supply (Max)26mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package-
Grade-
Qualification-
TT-DKEY-398-GO10SMETR-ND,398-GO10SMECT-ND,398-GO10SMEDKR-ND
in stockINR 908.64
LEM USA Inc.
1 1
LEM USA Inc. 398-GO10SMETR-ND,398-GO10SMECT-ND,398-GO10SMEDKR-ND
Sku: TT-DKEY-398-GO10SMETR-ND,398-GO10SMECT-ND,398-GO10SMEDKR-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesGO-SME
Product StatusActive
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect
Current - Sensing10A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity80mV/A
FrequencyDC ~ 300kHz
Linearity±0.3%
Accuracy±1.3%
Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
Response Time2µs
Current - Supply (Max)26mA
PolarizationBidirectional
Mounting TypeSurface Mount