MOSFET 2N-CH 55V 20A 8TDSON
Product Attributes:
SeriesOptiMOS™
Product StatusActive
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Configuration2 N-Channel (Dual)
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C20A
Rds On (Max) @ Id, Vgs65mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 14µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs12nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds410pF @ 25V
Power - Max43W
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-PowerVDFN
Supplier Device PackagePG-TDSON-8-4
GradeAutomotive
QualificationAEC-Q101
TT-DKEY-448-IPG20N06S2L65ATMA1TR-ND,448-IPG20N06S2L65ATMA1CT-ND,448-IPG20N06S2L65ATMA1DKR-ND
in stockINR 152.64000000000001
Infineon Technologies
1 1
Sku: TT-DKEY-448-IPG20N06S2L65ATMA1TR-ND,448-IPG20N06S2L65ATMA1CT-ND,448-IPG20N06S2L65ATMA1DKR-ND
Description of product
MOSFET 2N-CH 55V 20A 8TDSON
Product Attributes:
SeriesOptiMOS™
Product StatusActive
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
FET FeatureLogic Level Gate
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 14µA
Power - Max43W