SENSOR CURRENT HALL 25A 8TISON
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect, Open Loop
Current - Sensing25A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity48mV/A
FrequencyDC ~ 240kHz
Linearity±2.25%
Accuracy±3.45%
Voltage - Supply3.1V ~ 3.5V
Response Time250ns
Current - Supply (Max)25mA
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationUnidirectional
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-PowerTDFN
Supplier Device Package-
GradeAutomotive
QualificationAEC-Q100
in stockINR 787.68
Infineon Technologies
Description of product
SENSOR CURRENT HALL 25A 8TISON
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
For MeasuringAC/DC
Current - Sensing25A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity48mV/A
FrequencyDC ~ 240kHz
Linearity±2.25%
Accuracy±3.45%
Voltage - Supply3.1V ~ 3.5V
Response Time250ns
Current - Supply (Max)25mA