BUZZER MAGNETIC 44.45MM TH
Product Attributes:
SeriesSBS
Product StatusActive
Driver CircuitryIndicator, Internally Driven
Input TypeDC
Voltage - Rated-
Voltage Range9 ~ 12V
Frequency150Hz ~ 4kHz
TechnologyMagnetic
Operating ModePin Selectable
DurationVariable
Sound Pressure Level (SPL)95dB @ 9V, 10cm
Current - Supply40 ~ 200mA
Port LocationTop
Operating Temperature-30°C ~ 65°C
Approval AgencycUL, UL
RatingsMedical
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPC Pins
Size / Dimension1.750" Dia (44.45mm)
Height - Seated (Max)0.590" (14.99mm)
Ingress Protection-
TT-DKEY-458-SBS12GMHCTPC-ND
in stockINR 668.16
Mallory Sonalert Products Inc.
1 1
Mallory Sonalert Products Inc. 458-SBS12GMHCTPC-ND
Sku: TT-DKEY-458-SBS12GMHCTPC-ND
Description of product
BUZZER MAGNETIC 44.45MM TH
Product Attributes:
SeriesSBS
Product StatusActive
Input TypeDC
Voltage - Rated-
Voltage Range9 ~ 12V
Frequency150Hz ~ 4kHz
TechnologyMagnetic
Operating ModePin Selectable
DurationVariable
Current - Supply40 ~ 200mA
Port LocationTop
Approval AgencycUL, UL
RatingsMedical
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPC Pins