PANDRIVE NEMA17, 24V, 0.7NM
Product Attributes:
SeriesPANdrive™
Product StatusActive
TypeHybrid
Coil TypeBipolar
Voltage - Rated4.4VDC
Steps per Revolution200.0
Step Angle1.8°
Accuracy±5%
Torque - Holding (oz-in / mNm)99.1 / 700
Size / DimensionSquare - 1.654" x 1.654" (42.00mm x 42.00mm)
Diameter - Shaft0.197" (5.00mm)
Length - Shaft and Bearing0.945" (24.00mm)
Mounting Hole Spacing1.220" (31.00mm)
Termination StyleConnector
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Coil Resistance2.3 Ohms
FeaturesIntegrated Controller, Flatted Shaft
Current Rating (Amps)2 A
NEMA Frame Size17
TT-DKEY-505-PD42-4-1370-TMCL-ND
in stockINR 38187.36
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
1 1
Analog Devices Inc./Maxim Integrated 505-PD42-4-1370-TMCL-ND
Sku: TT-DKEY-505-PD42-4-1370-TMCL-ND
Description of product
PANDRIVE NEMA17, 24V, 0.7NM
Product Attributes:
SeriesPANdrive™
Product StatusActive
TypeHybrid
Coil TypeBipolar
Voltage - Rated4.4VDC
Steps per Revolution200.0
Step Angle1.8°
Accuracy±5%
Termination StyleConnector
Coil Resistance2.3 Ohms
Current Rating (Amps)2 A