VARISTOR 35V 250A 1206
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
Maximum AC Volts18.4 V
Maximum DC Volts26 V
Varistor Voltage (Min)31 V
Varistor Voltage (Typ)35 V
Varistor Voltage (Max)38 V
Current - Surge250 A
Energy0.7J
Number of Circuits1
Capacitance @ Frequency900 pF @ 1 kHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TA)
Features-
Mounting TypeSurface Mount, MLCV
Package / Case1206 (3216 Metric)
TT-DKEY-535-AMCV-1206H-260-TTR-ND,535-AMCV-1206H-260-TCT-ND,535-AMCV-1206H-260-TDKR-ND
in stockINR 90.67500000000001
Abracon LLC
1 1
Abracon LLC 535-AMCV-1206H-260-TTR-ND,535-AMCV-1206H-260-TCT-ND,535-AMCV-1206H-260-TDKR-ND
Sku: TT-DKEY-535-AMCV-1206H-260-TTR-ND,535-AMCV-1206H-260-TCT-ND,535-AMCV-1206H-260-TDKR-ND
Description of product
VARISTOR 35V 250A 1206
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
Maximum AC Volts18.4 V
Maximum DC Volts26 V
Varistor Voltage (Min)31 V
Varistor Voltage (Typ)35 V
Varistor Voltage (Max)38 V
Current - Surge250 A
Energy0.7J
Number of Circuits1