RES 51K OHM 5% 2W AXIAL
Product Attributes:
SeriesPR02
Product StatusActive
Resistance51 kOhms
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Fusible, Safety
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.154" Dia x 0.394" L (3.90mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)-
Number of Terminations2
Failure Rate-
TT-DKEY-56-PR02000205102JR500TR-ND,56-PR02000205102JR500CT-ND
in stockINR 51.839999999999996
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
1 1
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components 56-PR02000205102JR500TR-ND,56-PR02000205102JR500CT-ND
Sku: TT-DKEY-56-PR02000205102JR500TR-ND,56-PR02000205102JR500CT-ND
Description of product
RES 51K OHM 5% 2W AXIAL
Product Attributes:
SeriesPR02
Product StatusActive
Resistance51 kOhms
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Film
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial