CAP ALUM 100UF 20% 450V RADIAL
Product Attributes:
SeriesKHE
Product StatusActive
Capacitance100 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency740 mA @ 120 Hz
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Ripple Current @ High Frequency1.11 A @ 100 kHz
Impedance-
TT-DKEY-565-EKHE451ELL101ML35S-ND
in stockINR 368.368
Chemi-Con
1 1
Chemi-Con 565-EKHE451ELL101ML35S-ND
Sku: TT-DKEY-565-EKHE451ELL101ML35S-ND
Description of product
CAP ALUM 100UF 20% 450V RADIAL
Product Attributes:
SeriesKHE
Product StatusActive
Capacitance100 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated450 V
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can