CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Product Attributes:
SeriesKMG
Product StatusActive
Capacitance3300 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.634" (41.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Ripple Current @ High Frequency-
Impedance-
TT-DKEY-565-EKMG160ELL332MJ40S-ND
in stockINR 148.512
Chemi-Con
1 1
Chemi-Con 565-EKMG160ELL332MJ40S-ND
Sku: TT-DKEY-565-EKMG160ELL332MJ40S-ND
Description of product
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Product Attributes:
SeriesKMG
Product StatusActive
Capacitance3300 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16 V
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)