CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL
Product Attributes:
SeriesKXJ
Product StatusActive
Capacitance220 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200 V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
RatingsAEC-Q200
ApplicationsAutomotive
Ripple Current @ Low Frequency1.075 A @ 120 Hz
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.634" (41.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Ripple Current @ High Frequency2.41875 A @ 100 kHz
Impedance-
TT-DKEY-565-EKXJ201ELL221MK40S-ND
in stockINR 347.98400000000004
Chemi-Con
1 1
Chemi-Con 565-EKXJ201ELL221MK40S-ND
Sku: TT-DKEY-565-EKXJ201ELL221MK40S-ND
Description of product
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL
Product Attributes:
SeriesKXJ
Product StatusActive
Capacitance220 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200 V
PolarizationPolar
RatingsAEC-Q200
ApplicationsAutomotive
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial, Can