CAP ALUM 390UF 20% 35V RADIAL TH
Product Attributes:
SeriesKYC
Product StatusActive
Capacitance390 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)140mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
RatingsAEC-Q200
ApplicationsAutomotive
Ripple Current @ Low Frequency560 mA @ 120 Hz
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Package / CaseRadial, Can
Ripple Current @ High Frequency1.12 A @ 100 kHz
Impedance-
TT-DKEY-565-EKYC350ELL391MJC5S-ND
in stockINR 78.62400000000001
Chemi-Con
1 1
Chemi-Con 565-EKYC350ELL391MJC5S-ND
Sku: TT-DKEY-565-EKYC350ELL391MJC5S-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesKYC
Product StatusActive
Capacitance390 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35 V
PolarizationPolar
RatingsAEC-Q200
ApplicationsAutomotive
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial, Can