67dbab6d8f99450024261d46 Chemi-Con 565-EKZN101ELL331ML20S-ND https://www.componentstores.com/s/59c9e4669bd3e7c70c5f5e6c/67dbab6f8f99450024261d49/kznpercent20seriespercent205mm.jpg
CAP ALUM 100V POLAR
Product Attributes:
SeriesKZN
Product StatusActive
Capacitance330 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100 V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency1.075 A @ 120 Hz
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Ripple Current @ High Frequency2.15 A @ 100 kHz
Impedance36 mOhms
TT-DKEY-565-EKZN101ELL331ML20S-ND
in stockINR 214.03199999999998
Chemi-Con
1 1
Chemi-Con 565-EKZN101ELL331ML20S-ND
Sku: TT-DKEY-565-EKZN101ELL331ML20S-ND
Description of product
CAP ALUM 100V POLAR
Product Attributes:
SeriesKZN
Product StatusActive
Capacitance330 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100 V
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Impedance36 mOhms