CAP ALUM 240UF 20% 80V SMD
Product Attributes:
SeriesAlchip™- MHS
Product StatusActive
Capacitance240 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated80 V
ESR (Equivalent Series Resistance)130mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
PolarizationPolar
RatingsAEC-Q200
ApplicationsAutomotive
Ripple Current @ Low Frequency515 mA @ 120 Hz
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size0.539" L x 0.512" W (13.70mm x 13.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency1.03 A @ 100 kHz
Impedance-
TT-DKEY-565-EMHS800ARA241MKG5STR-ND,565-EMHS800ARA241MKG5SCT-ND,565-EMHS800ARA241MKG5SDKR-ND
in stockINR 189.28
Chemi-Con
1 1
Chemi-Con 565-EMHS800ARA241MKG5STR-ND,565-EMHS800ARA241MKG5SCT-ND,565-EMHS800ARA241MKG5SDKR-ND
Sku: TT-DKEY-565-EMHS800ARA241MKG5STR-ND,565-EMHS800ARA241MKG5SCT-ND,565-EMHS800ARA241MKG5SDKR-ND
Description of product
CAP ALUM 240UF 20% 80V SMD
Product Attributes:
SeriesAlchip™- MHS
Product StatusActive
Capacitance240 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated80 V
PolarizationPolar
RatingsAEC-Q200
ApplicationsAutomotive
Lead Spacing-
Mounting TypeSurface Mount