SENSOR HALL EFFECT I2C 8TSSOP
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
TechnologyHall Effect
AxisSingle
Output TypeI²C
Sensing Range-
Voltage - Supply2.65V ~ 3.5V
Current - Supply (Max)5mA
Current - Output (Max)-
Resolution-
Bandwidth2kHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
FeaturesSleep Mode, Temperature Compensated
Supplier Device Package8-TSSOP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
TT-DKEY-620-1736-2-ND,620-1736-1-ND,620-1736-6-ND
in stockINR 362.70000000000005
Allegro MicroSystems
1 1
Allegro MicroSystems 620-1736-2-ND,620-1736-1-ND,620-1736-6-ND
Sku: TT-DKEY-620-1736-2-ND,620-1736-1-ND,620-1736-6-ND
Description of product
SENSOR HALL EFFECT I2C 8TSSOP
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
TechnologyHall Effect
AxisSingle
Output TypeI²C
Sensing Range-
Voltage - Supply2.65V ~ 3.5V
Current - Supply (Max)5mA
Current - Output (Max)-
Resolution-
Bandwidth2kHz
Supplier Device Package8-TSSOP
Mounting TypeSurface Mount