LOW NOISE, VERY HIGH PRECISION,
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
TechnologyHall Effect
AxisSingle
Output TypeAnalog Voltage
Sensing Range-
Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
Current - Supply (Max)15mA
Current - Output (Max)10mA
Resolution-
Bandwidth240kHz
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Grade-
Qualification-
FeaturesProgrammable, Temperature Compensated
Supplier Device Package4-SIP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case4-SSIP
TT-DKEY-620-ACS70311LOKATN-010B5-C-ND
in stockINR 833.76
Allegro MicroSystems
1 1
Allegro MicroSystems 620-ACS70311LOKATN-010B5-C-ND
Sku: TT-DKEY-620-ACS70311LOKATN-010B5-C-ND
Description of product
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
TechnologyHall Effect
AxisSingle
Output TypeAnalog Voltage
Sensing Range-
Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
Current - Supply (Max)15mA
Current - Output (Max)10mA
Resolution-
Bandwidth240kHz