SENSOR CURRENT HALL 65A 16SOIC
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect, Differential
Current - Sensing65A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity30.75mV/A
FrequencyDC ~ 120kHz
Linearity±1.5%
Accuracy±1%
Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
Response Time4µs
Current - Supply (Max)14mA
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC
GradeAutomotive
QualificationAEC-Q100
TT-DKEY-620-ACS724LMATR-65AB-TTR-ND,620-ACS724LMATR-65AB-TCT-ND,620-ACS724LMATR-65AB-TDKR-ND
in stockINR 930.24
Allegro MicroSystems
1 1
Sku: TT-DKEY-620-ACS724LMATR-65AB-TTR-ND,620-ACS724LMATR-65AB-TCT-ND,620-ACS724LMATR-65AB-TDKR-ND
Description of product
SENSOR CURRENT HALL 65A 16SOIC
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
For MeasuringAC/DC
Current - Sensing65A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity30.75mV/A
FrequencyDC ~ 120kHz
Linearity±1.5%
Accuracy±1%
Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
Response Time4µs
Current - Supply (Max)14mA
PolarizationBidirectional
Mounting TypeSurface Mount