POT 5K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Product Attributes:
Series6534
Product StatusActive
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±10%
Power (Watts)1W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
Features-
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Temperature Coefficient±500ppm/°C
RotationContinuous
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StyleSolder Turret
Actuator TypeRound
Actuator Length0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter0.1248" (3.17mm)
Bushing Thread-
Mounting TypeServo Mount
TT-DKEY-6534S-1-502-ND
in stockINR 24567.087999999996
Bourns Inc.
1 1
Bourns Inc. 6534S-1-502-ND
Bourns Inc. 6534S-1-502-ND
Sku: TT-DKEY-6534S-1-502-ND
Description of product
POT 5K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Product Attributes:
Series6534
Product StatusActive
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±10%
Power (Watts)1W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
RotationContinuous
Termination StyleSolder Turret
Actuator TypeRound