POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Product Attributes:
Series148
Product StatusActive
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
Features-
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeSide Adjustment
Temperature Coefficient±500ppm/°C
Rotation300°
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePC Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.750" (19.05mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypeThrough Hole
TT-DKEY-693-14810A0BHSX10103KA-ND
in stockINR 2183.04
Vishay Spectrol
1 1
Vishay Spectrol 693-14810A0BHSX10103KA-ND
Sku: TT-DKEY-693-14810A0BHSX10103KA-ND
Description of product
Product Attributes:
Series148
Product StatusActive
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeSide Adjustment
Rotation300°
Termination StylePC Pins
Actuator TypeSlotted