RES 0.1 OHM 0.5% 40W RADIAL
Product Attributes:
SeriesPCS
Product StatusActive
Resistance100 mOhms
Tolerance±0.5%
Power (Watts)40W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Package / Case4-SIP
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.878" L x 0.177" W (22.30mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.687" (17.45mm)
Number of Terminations4
Failure Rate-
TT-DKEY-696-PCS-0R1D1-ND
in stockINR 4756.32
Riedon
1 1
Riedon 696-PCS-0R1D1-ND
Riedon 696-PCS-0R1D1-ND
Sku: TT-DKEY-696-PCS-0R1D1-ND
Description of product
RES 0.1 OHM 0.5% 40W RADIAL
Product Attributes:
SeriesPCS
Product StatusActive
Resistance100 mOhms
Tolerance±0.5%
Power (Watts)40W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense
Package / Case4-SIP