POT 4.7K OHM 1W CERMET LINEAR
Product Attributes:
SeriesP11S
Product StatusActive
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±20%
Power (Watts)1W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
FeaturesSealed
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Rotation300°
Resistive MaterialCermet
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.984" (25.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM6 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
TT-DKEY-716-P11S1V0FLSY00472MA-ND
in stockINR 2116.8
Vishay Sfernice
1 1
Vishay Sfernice 716-P11S1V0FLSY00472MA-ND
Sku: TT-DKEY-716-P11S1V0FLSY00472MA-ND
Description of product
POT 4.7K OHM 1W CERMET LINEAR
Product Attributes:
SeriesP11S
Product StatusActive
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±20%
Power (Watts)1W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
FeaturesSealed
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Rotation300°
Resistive MaterialCermet
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted