POT 100K OHM 1.22W CERMET LINEAR
Product Attributes:
SeriesPRV6
Product StatusActive
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±10%
Power (Watts)1.22W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
FeaturesSealed
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Rotation300°
Resistive MaterialCermet
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.492" (12.50mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread-
Mounting TypePanel Mount
TT-DKEY-716-PRV6SAABBYB25104KA-ND
in stockINR 2098.08
Vishay Sfernice
1 1
Vishay Sfernice 716-PRV6SAABBYB25104KA-ND
Sku: TT-DKEY-716-PRV6SAABBYB25104KA-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesPRV6
Product StatusActive
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±10%
Power (Watts)1.22W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
FeaturesSealed
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Rotation300°
Resistive MaterialCermet
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted