POT 500K OHM 2W CERMET LINEAR
Product Attributes:
Series93
Product StatusActive
Resistance (Ohms)500k
Tolerance±10%
Power (Watts)2W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
Features-
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeSide Adjustment
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Rotation300°
Resistive MaterialCermet
Termination StylePC Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.866" (22.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM10 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
TT-DKEY-93R1A-R22-A23L-ND
in stockINR 1156.064
Bourns Inc.
1 1
Bourns Inc. 93R1A-R22-A23L-ND
Bourns Inc. 93R1A-R22-A23L-ND
Sku: TT-DKEY-93R1A-R22-A23L-ND
Description of product
POT 500K OHM 2W CERMET LINEAR
Product Attributes:
Series93
Product StatusActive
Resistance (Ohms)500k
Tolerance±10%
Power (Watts)2W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeSide Adjustment
Rotation300°
Resistive MaterialCermet
Termination StylePC Pins
Actuator TypeSlotted