STEP MOTOR HYBRID BIPOLAR 24V
Product Attributes:
Series11PM-K
Product StatusActive
TypeHybrid
Coil TypeBipolar
Voltage - Rated24VDC
Current Rating (Amps)1.5 A
Steps per Revolution200
Step Angle1.8°
Accuracy-
Torque - Holding (oz-in / mNm)14.16 / 100
Size / DimensionSquare - 1.100" x 1.100" (28.00mm x 28.00mm)
NEMA Frame Size-
Diameter - Shaft0.197" (5.00mm)
Length - Shaft and Bearing0.787" (20.00mm)
Mounting Hole Spacing0.910" (23.11mm)
Termination StyleConnector
Operating Temperature-
Coil Resistance1.3 Ohms
Features-
TT-DKEY-942-11PM-K043B-ND
in stockINR 5312.16
NMB Technologies Corporation
1 1
NMB Technologies Corporation 942-11PM-K043B-ND
Sku: TT-DKEY-942-11PM-K043B-ND
Description of product
STEP MOTOR HYBRID BIPOLAR 24V
Product Attributes:
Series11PM-K
Product StatusActive
TypeHybrid
Coil TypeBipolar
Voltage - Rated24VDC
Current Rating (Amps)1.5 A
Steps per Revolution200
Step Angle1.8°
Accuracy-
NEMA Frame Size-
Termination StyleConnector
Operating Temperature-
Coil Resistance1.3 Ohms