ADJ PWR RES 10 OHM 175W CHAS MT
Product Attributes:
SeriesDividohm®210
Product StatusActive
Resistance10 Ohms
Power (Watts)175 W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter1.126" OD, 0.752" ID (28.60mm x 19.10mm)
Length8.500" (215.90mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseRadial, 3 Lead, Tubular
TT-DKEY-D175K10RE-ND,2485-D175K10RE-ND
in stockINR 4047.6800000000003
Ohmite
1 1
Ohmite D175K10RE-ND,2485-D175K10RE-ND
Sku: TT-DKEY-D175K10RE-ND,2485-D175K10RE-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesDividohm®210
Product StatusActive
Resistance10 Ohms
Power (Watts)175 W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Length8.500" (215.90mm)