CAP ALUM 150UF 20% 200V RADIAL
Product Attributes:
SeriesPAG
Product StatusActive
Capacitance150 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200 V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency650 mA @ 120 Hz
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Ripple Current @ High Frequency975 mA @ 100 kHz
Impedance-
TT-DKEY-EPAG201ELL151MK30S-ND
in stockINR 186.368
Chemi-Con
1 1
Chemi-Con EPAG201ELL151MK30S-ND
Sku: TT-DKEY-EPAG201ELL151MK30S-ND
Description of product
CAP ALUM 150UF 20% 200V RADIAL
Product Attributes:
SeriesPAG
Product StatusActive
Capacitance150 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200 V
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can