MOSFET 2N-CH 40V 20A 8TDSON
Product Attributes:
SeriesOptiMOS™
Product StatusActive
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Configuration2 N-Channel (Dual)
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C20A
Rds On (Max) @ Id, Vgs11.6mOhm @ 17A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.2V @ 15µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs26nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds1990pF @ 25V
Power - Max41W
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-PowerVDFN
Supplier Device PackagePG-TDSON-8-4
GradeAutomotive
QualificationAEC-Q101
TT-DKEY-IPG20N04S4L11ATMA1TR-ND,IPG20N04S4L11ATMA1CT-ND,IPG20N04S4L11ATMA1DKR-ND
in stockINR 175.68
Infineon Technologies
1 1
Infineon Technologies IPG20N04S4L11ATMA1TR-ND,IPG20N04S4L11ATMA1CT-ND,IPG20N04S4L11ATMA1DKR-ND
Sku: TT-DKEY-IPG20N04S4L11ATMA1TR-ND,IPG20N04S4L11ATMA1CT-ND,IPG20N04S4L11ATMA1DKR-ND
Description of product
MOSFET 2N-CH 40V 20A 8TDSON
Product Attributes:
SeriesOptiMOS™
Product StatusActive
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
FET FeatureLogic Level Gate
Vgs(th) (Max) @ Id2.2V @ 15µA
Power - Max41W