67dc05c69a4bf2003eca3b8b Panasonic Electronic Components P15077TR-ND,P15077CT-ND,P15077DKR-ND https://www.componentstores.com/s/59c9e4669bd3e7c70c5f5e6c/67dc05c89a4bf2003eca3b8e/ftpercent20seriespercent208mm.jpg
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V SMD
Product Attributes:
SeriesFT
Product StatusActive
Capacitance1500 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)80mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
PolarizationPolar
RatingsAEC-Q200
ApplicationsAutomotive
Ripple Current @ Low Frequency595 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency850 mA @ 100 kHz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
TT-DKEY-P15077TR-ND,P15077CT-ND,P15077DKR-ND
in stockINR 157.24800000000002
Panasonic Electronic Components
1 1
Panasonic Electronic Components P15077TR-ND,P15077CT-ND,P15077DKR-ND
Sku: TT-DKEY-P15077TR-ND,P15077CT-ND,P15077DKR-ND
Description of product
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V SMD
Product Attributes:
SeriesFT
Product StatusActive
Capacitance1500 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3 V
PolarizationPolar
RatingsAEC-Q200
ApplicationsAutomotive
Impedance-
Lead Spacing-