POT 250K OHM 1/4W CARBON LOG
Product Attributes:
SeriesPro Audio PDB24
Product StatusActive
Resistance (Ohms)250k
Tolerance±20%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
Features-
TaperLogarithmic
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Temperature Coefficient-
Rotation300°
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM8 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
TT-DKEY-PDB241-E420K-254A2-ND
in stockINR 358.176
Bourns Inc.
1 1
Bourns Inc. PDB241-E420K-254A2-ND
Sku: TT-DKEY-PDB241-E420K-254A2-ND
Description of product
POT 250K OHM 1/4W CARBON LOG
Product Attributes:
SeriesPro Audio PDB24
Product StatusActive
Resistance (Ohms)250k
Tolerance±20%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
TaperLogarithmic
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Temperature Coefficient-
Rotation300°
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug