RES 560 OHM 1W 5% AXIAL
Product Attributes:
SeriesPR01
Product StatusActive
Resistance560 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Failure Rate-
TT-DKEY-PPC560W-1TR-ND,PPC560W-1CT-ND
in stockINR 37.665000000000006
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
1 1
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components PPC560W-1TR-ND,PPC560W-1CT-ND
Sku: TT-DKEY-PPC560W-1TR-ND,PPC560W-1CT-ND
Description of product
RES 560 OHM 1W 5% AXIAL
Product Attributes:
SeriesPR01
Product StatusActive
Resistance560 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial