RES 2K OHM 1% 1/8W AXIAL
Product StatusActive
Resistance2 kOhms
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
Failure Rate-
TT-DKEY-RNF18FTD2K00TR-ND,RNF18FTD2K00CT-ND
1 1
Stackpole Electronics Inc RNF18FTD2K00TR-ND,RNF18FTD2K00CT-ND
Sku: TT-DKEY-RNF18FTD2K00TR-ND,RNF18FTD2K00CT-ND
Description of product
RES 2K OHM 1% 1/8W AXIAL
Product StatusActive
Resistance2 kOhms
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial