RES 10 OHM 3W 1% WW AXIAL
Product Attributes:
SeriesRS
Product StatusActive
Resistance10 Ohms
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height - Seated (Max)-
Number of Terminations2
Failure Rate-
TT-DKEY-RSB-10RTR-ND,RSB-10RCT-ND
in stockINR 264.96
Vishay Dale
1 1
Vishay Dale RSB-10RTR-ND,RSB-10RCT-ND
Sku: TT-DKEY-RSB-10RTR-ND,RSB-10RCT-ND
Description of product
RES 10 OHM 3W 1% WW AXIAL
Product Attributes:
SeriesRS
Product StatusActive
Resistance10 Ohms
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial