RES 10 OHM 5W 1% WW AXIAL
Product Attributes:
SeriesRS
Product StatusActive
Resistance10 Ohms
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height - Seated (Max)-
Number of Terminations2
Failure Rate-
TT-DKEY-RSC-10RTR-ND,RSC-10RCT-ND
in stockINR 427.68000000000006
Vishay Dale
1 1
Vishay Dale RSC-10RTR-ND,RSC-10RCT-ND
Sku: TT-DKEY-RSC-10RTR-ND,RSC-10RCT-ND
Description of product
RES 10 OHM 5W 1% WW AXIAL
Product Attributes:
SeriesRS
Product StatusActive
Resistance10 Ohms
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial