RES 2.2K OHM 5% 1/4W AXIAL
Product Attributes:
SeriesCFM
Product StatusActive
Resistance2.2 kOhms
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max)-
Number of Terminations2
Failure Rate-
TT-DKEY-S2.2KQTR-ND,S2.2KQCT-ND
in stockINR 13.95
Stackpole Electronics Inc
1 1
Stackpole Electronics Inc S2.2KQTR-ND,S2.2KQCT-ND
Sku: TT-DKEY-S2.2KQTR-ND,S2.2KQCT-ND
Description of product
RES 2.2K OHM 5% 1/4W AXIAL
Product Attributes:
SeriesCFM
Product StatusActive
Resistance2.2 kOhms
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial