DIODE ZENER 10V 1W SMA
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)10 V
Tolerance±5%
Power - Max1 W
Impedance (Max) (Zzt)4 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr1 µA @ 7.6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageSMA
Grade-
Qualification-
TT-DKEY-SMAZ10-FDITR-ND,SMAZ10-FDICT-ND,SMAZ10-FDIDKR-ND
in stockINR 66.24
Diodes Incorporated
1 1
Diodes Incorporated SMAZ10-FDITR-ND,SMAZ10-FDICT-ND,SMAZ10-FDIDKR-ND
Sku: TT-DKEY-SMAZ10-FDITR-ND,SMAZ10-FDICT-ND,SMAZ10-FDIDKR-ND
Description of product
DIODE ZENER 10V 1W SMA
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)10 V
Tolerance±5%
Power - Max1 W
Impedance (Max) (Zzt)4 Ohms