RES 50 OHM 1% 100W TO247
Product Attributes:
SeriesTEH100
Product StatusActive
Resistance50 Ohms
Tolerance±1%
Power (Watts)100W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient50ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseTO-247-2
Supplier Device PackageTO-247
Size / Dimension0.620" L x 0.195" W (15.75mm x 4.95mm)
Height - Seated (Max)0.825" (20.96mm)
Number of Terminations2
Failure Rate-
TT-DKEY-TEH100M50R0FE-ND
in stockINR 1438.2450000000001
Ohmite
1 1
Ohmite TEH100M50R0FE-ND
Ohmite TEH100M50R0FE-ND
Sku: TT-DKEY-TEH100M50R0FE-ND
Description of product
RES 50 OHM 1% 100W TO247
Product Attributes:
SeriesTEH100
Product StatusActive
Resistance50 Ohms
Tolerance±1%
Power (Watts)100W
CompositionThick Film
Operating Temperature-
Package / CaseTO-247-2
Supplier Device PackageTO-247