68a069a87a2f320110f9079d WAFER-XH2.54-2PWZ-R62-XUNPU-1x2P XH 2P Tin 2 -25℃~+85℃ 3A 1 2.5mm Copper alloy Bend-in Push-Pull,P=2.54mm Wire To Board Connector ROHS https://www.componentstores.com/s/59c9e4669bd3e7c70c5f5e6c/68a069aa7a2f320110f9079f/20240514_xunpu-wafer-xh2-54-2pwz-r62_c22390462_front.png
WAFER-XH2.54-2PWZ-R62-XUNPU-1x2P XH 2P Tin 2 -25℃~+85℃ 3A 1 2.5mm Copper alloy Bend-in Push-Pull,P=2.54mm Wire To Board Connector ROHS.
Note: Images for reference only.
Specifications:
Manufacturer: XUNPU
Package: Push-Pull,P=2.54mm
Y-Width of Bottom Edge on Board: 7.17mm
Pins Structure: 1x2P
Reference Series: XH
Number of Pins: 2P
Contact Plating: Tin
Row Spacing: –
Number of PINs Per Row: 2
Operating Temperature: -25℃~+85℃
Current Rating: 3A
Plastic Material: PA66
Color: Red
Number of Rows: 1
Supplementary Features: –
Flame Retardant Rating: UL94V-2
Pitch: 2.5mm
Voltage Rating: 250V
Contact Material: Copper alloy
X-Length of Bottom Edge on Board (Spacing Line): 7.5mm
Z-Height of the Board: 5.75mm
Mounting Type: Right-Angle
For detailed specifications, please refer to datasheet in Attachments.
Package Includes:
1 x WAFER-XH2.54-2PWZ-R62-XUNPU-1x2P XH 2P Tin 2 -25℃~+85℃ 3A 1 2.5mm Copper alloy Bend-in Push-Pull,P=2.54mm Wire To Board Connector ROHS
TT-RB-R218994
in stockINR 4
1 1
20240514_XUNPU-WAFER-XH2-54-2PWZ-R62_C22390462_front.png
Sku: TT-RB-R218994
Description of product
Specifications:
Manufacturer: XUNPU
Package: Push-Pull,P=2.54mm
Pins Structure: 1x2P
Reference Series: XH
Number of Pins: 2P
Contact Plating: Tin
Row Spacing: –
Number of PINs Per Row: 2
Current Rating: 3A
Plastic Material: PA66
Color: Red
Number of Rows: 1
Supplementary Features: –
Pitch: 2.5mm
Voltage Rating: 250V
Contact Material: Copper alloy
Z-Height of the Board: 5.75mm
Mounting Type: Right-Angle
Package Includes: