RES CHAS MNT 75 OHM 5% 230W
Product Attributes:
SeriesWFH
Part StatusActive
Resistance75 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)230W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 220°C
Features-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension8.268" L x 2.008" W (210.00mm x 51.00mm)
Height - Seated (Max)0.496" (12.60mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Rectangular Case
Failure Rate-
TT-DKEY-WFH230L75RJE-ND
in stockINR 5652.30996
Ohmite
1 1
Ohmite WFH230L75RJE-ND
Ohmite WFH230L75RJE-ND
Sku: TT-DKEY-WFH230L75RJE-ND
Description of product
RES CHAS MNT 75 OHM 5% 230W
Product Attributes:
SeriesWFH
Part StatusActive
Resistance75 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)230W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges