IMPELLER 225X99MM 230VAC RING
Product Attributes:
SeriesUF225(99)APA
Product StatusActive
Voltage - Rated230VAC
Size / DimensionRound - 259mm Dia
Width117.0mm
Air Flow547.0 CFM (15.32m³/min)
Static Pressure2.600 in H2O (647.7 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeMotorized Impellers
FeaturesPermanent Split Capacitor Motor, Thermal Overload Protector (TOP)
Noise71.0dB(A)
Power (Watts)157W
RPM2950 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature-40 ~ 122°F (-40 ~ 50°C)
Approval AgencyCE, cUL, TUV, UL
Weight5.7 lbs (2.6 kg)
TT-DKEY-1570-1195-ND
in stockINR 20394.72
Mechatronics Fan Group
1 1
Mechatronics Fan Group 1570-1195-ND
Sku: TT-DKEY-1570-1195-ND
Description of product
IMPELLER 225X99MM 230VAC RING
Product Attributes:
SeriesUF225(99)APA
Product StatusActive
Voltage - Rated230VAC
Width117.0mm
Bearing TypeBall
Fan TypeMotorized Impellers
Noise71.0dB(A)
Power (Watts)157W
RPM2950 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress Protection-