FAN BLWR CF 120VAC 740X150X130MM
Product Attributes:
SeriesUF9060
Product StatusActive
Voltage - Rated120VAC
Size / DimensionRectangular - 740mm L x 130mm H
Width125.0mm
Air Flow530.0 CFM (14.84m³/min)
Static Pressure0.430 in H2O (107.1 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeBlower, Cross Flow
FeaturesPermanent Split Capacitor Motor, Thermal Overload Protector (TOP)
Noise54.0dB(A)
Power (Watts)160W
RPM2100 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
Approval AgencyCE, TUV
Weight11 lbs (5 kg)
TT-DKEY-1570-1308-ND
in stockINR 27964.799999999996
Mechatronics Fan Group
1 1
Mechatronics Fan Group 1570-1308-ND
Sku: TT-DKEY-1570-1308-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesUF9060
Product StatusActive
Voltage - Rated120VAC
Width125.0mm
Bearing TypeBall
Fan TypeBlower, Cross Flow
Noise54.0dB(A)
Power (Watts)160W
RPM2100 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-