1000A CURRENT TRANSDUCER CURRENT
Product Attributes:
SeriesDN
Product StatusActive
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeFlux Gate, Closed Loop
Current - Sensing±1000A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Current
Sensitivity-
Frequency31.25kHz
Linearity-
Accuracy-
Voltage - Supply14.25V ~ 15.75V
Response Time1µs
Current - Supply (Max)1.1A
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule, Single Pass Through
Supplier Device Package-
TT-DKEY-2186-DN1000ID-ND
in stockINR 209668.5
Danisense A/S
1 1
Danisense A/S 2186-DN1000ID-ND
Danisense A/S 2186-DN1000ID-ND
Sku: TT-DKEY-2186-DN1000ID-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesDN
Product StatusActive
For MeasuringAC/DC
Current - Sensing±1000A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Current
Sensitivity-
Frequency31.25kHz
Linearity-
Accuracy-
Response Time1µs
Current - Supply (Max)1.1A