RES 10 OHM 5% 5W AXIAL
Product Attributes:
Series20
Product StatusActive
Resistance10 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.276" Dia x 1.016" L (7.00mm x 25.80mm)
Height - Seated (Max)-
Number of Terminations2
Failure Rate-
TT-DKEY-25J10RE-ND
in stockINR 354.24
Ohmite
1 1
Ohmite 25J10RE-ND
Ohmite 25J10RE-ND
Sku: TT-DKEY-25J10RE-ND
Description of product
RES 10 OHM 5% 5W AXIAL
Product Attributes:
Series20
Product StatusActive
Resistance10 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial