CSHV400A-001 CURRENT SENSOR
Product Attributes:
SeriesCS
Product StatusActive
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect, Open Loop
Current - Sensing±400A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity5mV/A
Frequency45kHz
Linearity±1%
Accuracy±2%
Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
Response Time6µs
Current - Supply (Max)16mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
PolarizationBidirectional
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule, Single Pass Through
Supplier Device Package-
TT-DKEY-480-CSHV400A-001-ND
in stockINR 9481.815
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Honeywell Sensing and Productivity Solutions 480-CSHV400A-001-ND
Sku: TT-DKEY-480-CSHV400A-001-ND
Description of product
CSHV400A-001 CURRENT SENSOR
Product Attributes:
SeriesCS
Product StatusActive
For MeasuringAC/DC
Current - Sensing±400A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity5mV/A
Frequency45kHz
Linearity±1%
Accuracy±2%
Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
Response Time6µs
Current - Supply (Max)16mA