CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
Product Attributes:
SeriesUHE
Product StatusActive
Capacitance3300 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency3.264 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency4.08 A @ 100 kHz
Impedance13 mOhms
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
TT-DKEY-493-1600-ND
in stockINR 429.52000000000004
Nichicon
1 1
Nichicon 493-1600-ND
Nichicon 493-1600-ND
Sku: TT-DKEY-493-1600-ND
Description of product
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
Product Attributes:
SeriesUHE
Product StatusActive
Capacitance3300 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35 V
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Impedance13 mOhms
Lead Spacing0.295" (7.50mm)