SENSOR CURRENT ISOLATED 500A
Product Attributes:
SeriesSSA
Product StatusActive
For MeasuringDC
Sensor TypeShunt
Current - Sensing500A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity-
Frequency300kHz
Linearity±0.1%
Accuracy±0.1%
Voltage - Supply3V ~ 5.5V
Response Time1.6µs
Current - Supply (Max)40mA (Typ)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
PolarizationBidirectional
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device Package-
TT-DKEY-696-SSA-500-ND
in stockINR 11745.9
Riedon
1 1
Riedon 696-SSA-500-ND
Riedon 696-SSA-500-ND
Sku: TT-DKEY-696-SSA-500-ND
Description of product
SENSOR CURRENT ISOLATED 500A
Product Attributes:
SeriesSSA
Product StatusActive
For MeasuringDC
Sensor TypeShunt
Current - Sensing500A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity-
Frequency300kHz
Linearity±0.1%
Accuracy±0.1%
Voltage - Supply3V ~ 5.5V
Response Time1.6µs