RES CHAS MNT 3 OHM 1% 25W
Product Attributes:
SeriesMetal-Mite®89
Part StatusActive
Resistance3 Ohms
Tolerance±1%
Power (Watts)25W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Features-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.094" W (26.98mm x 27.79mm)
Height - Seated (Max)0.556" (14.12mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure Rate-
TT-DKEY-825F3R0E-ND
in stockINR 1223.21826
Ohmite
1 1
Ohmite 825F3R0E-ND
Ohmite 825F3R0E-ND
Sku: TT-DKEY-825F3R0E-ND
Description of product
RES CHAS MNT 3 OHM 1% 25W
Product Attributes:
SeriesMetal-Mite®89
Part StatusActive
Resistance3 Ohms
Tolerance±1%
Power (Watts)25W
CompositionWirewound
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges