SENSOR CURRENT XFMR 20A AC
Product Attributes:
SeriesAT
Product StatusActive
For MeasuringAC
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing20A
Number of Channels1
OutputRatiometric, 0 V ~ 5 V
Sensitivity-
Frequency50/60Hz
Linearity±0.5%
Accuracy±1.5%
Voltage - SupplySelf Powered
Response Time300ms
Current - Supply (Max)-
Operating Temperature-20°C ~ 60°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device Package-
Grade-
Qualification-
TT-DKEY-AT20B5-ND
in stockINR 10912.32
LEM USA Inc.
1 1
LEM USA Inc. AT20B5-ND
LEM USA Inc. AT20B5-ND
Sku: TT-DKEY-AT20B5-ND
Description of product
SENSOR CURRENT XFMR 20A AC
Product Attributes:
SeriesAT
Product StatusActive
For MeasuringAC
Current - Sensing20A
Number of Channels1
OutputRatiometric, 0 V ~ 5 V
Sensitivity-
Frequency50/60Hz
Linearity±0.5%
Accuracy±1.5%
Voltage - SupplySelf Powered
Response Time300ms
Current - Supply (Max)-