SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
Product Attributes:
Series7000
Product StatusActive
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
CircuitSPDT
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating (Amps)5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120 V
Voltage Rating - DC28 V
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 20.32mm x 12.70mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
TT-DKEY-CKN12126-ND
in stockINR 1685.16
C&K
1 1
C&K CKN12126-ND
C&K CKN12126-ND
Sku: TT-DKEY-CKN12126-ND
Description of product
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
Product Attributes:
Series7000
Product StatusActive
CircuitSPDT
Switch FunctionMom-Off-Mom
Voltage Rating - AC120 V
Voltage Rating - DC28 V
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals