POT 2.5K OHM 2W CARBON LINEAR
Product Attributes:
SeriesCMU
Product StatusActive
Resistance (Ohms)2.5k
Tolerance±10%
Power (Watts)2W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
Features-
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Temperature Coefficient-
Rotation312°
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeRound
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
TT-DKEY-CMU2521E-ND
in stockINR 4116.96
Ohmite
1 1
Ohmite CMU2521E-ND
Ohmite CMU2521E-ND
Sku: TT-DKEY-CMU2521E-ND
Description of product
POT 2.5K OHM 2W CARBON LINEAR
Product Attributes:
SeriesCMU
Product StatusActive
Resistance (Ohms)2.5k
Tolerance±10%
Power (Watts)2W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Temperature Coefficient-
Rotation312°
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeRound