ADJ PWR RES 500 OHM 225W CHAS MT
Product Attributes:
SeriesDividohm®210
Product StatusActive
Resistance500 Ohms
Power (Watts)225 W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter1.126" OD, 0.752" ID (28.60mm x 19.10mm)
Length10.500" (266.70mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseRadial, 3 Lead, Tubular
TT-DKEY-D225K500E-ND
in stockINR 8013.824
Ohmite
1 1
Ohmite D225K500E-ND
Ohmite D225K500E-ND
Sku: TT-DKEY-D225K500E-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesDividohm®210
Product StatusActive
Resistance500 Ohms
Power (Watts)225 W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Length10.500" (266.70mm)