RES CHAS MNT 10 OHM 5% 30W
Product Attributes:
SeriesStackohm® 250
Part StatusActive
Resistance10 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Features-
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureFlange Braces, Right Angle
Size / Dimension1.250" L x 1.000" W (31.75mm x 25.40mm)
Height - Seated (Max)0.563" (14.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Flat Oval
Failure Rate-
TT-DKEY-F30J10RE-ND
in stockINR 2279.88024
Ohmite
1 1
Ohmite F30J10RE-ND
Ohmite F30J10RE-ND
Sku: TT-DKEY-F30J10RE-ND
Description of product
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 30W
Product Attributes:
SeriesStackohm® 250
Part StatusActive
Resistance10 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound